Ochrona pasów klinowych przed ścieraniem i zużyciem
W zastosowaniach przemysłowych niezbędne są różne rodzaje przekładni pozwalających na sprawne przenoszenie napędu między elementami poszczególnych urządzeń. Rozwiązaniem, które sprawdza się doskonale w przypadku wielu maszyn, urządzeń i pojazdów są przekładnie cięgnowe, które poza wysoką efektywnością cechują się stosunkowo niewielką masą i rozmiarami, a także możliwością cichej oraz niezwykle płynnej pracy. Szczególnie popularne są zwłaszcza układy, w których wykorzystuje się pasy klinowe. W zależności od swej konstrukcji będą one dobrze nadawały się zarówno tam, gdzie zachodzi potrzeba przekazywania dużej prędkości obrotowej, jak i w sytuacjach, kiedy priorytetem jest dość wysoki moment obrotowy. Przyjrzyjmy się zasadzie ich działania i sprawdźmy, jak chroni się je przed przyspieszonym zużyciem.
Na jakiej zasadzie działają pasy klinowe?
Pasy klinowe to cięgna, które pracują za sprawą swych powierzchni bocznych ustawionych w kształcie klina. Stykają się one z rowkami wykonanymi w wieńcach kół pasowych, tworząc z nimi sprzężenie cierne. Pozwala ono na sprawne przekazywanie energii kinetycznej i zamianę ruchu obrotowego na posuwisty, a następnie ponownie na obrotowy. Dla trwałości pasów ważny jest właściwy dobór koła pasowego oraz prawidłowy montaż, tak, by pas nie stykał się z dnem rowka.
Co jest ważne dla trwałości pasów klinowych?
Pasy klinowe z uwagi na swoją zasadę działania są narażone na przyspieszone zużycie wskutek ścierania się. By zapobiec takim zjawiskom, ważne będzie utrzymywanie w czystości zarówno ich powierzchni bocznych, jak i rowków kół pasowych, które powinny być jednolite i wolne od zadziorów czy nierówności. Liczyć będzie się także zachowanie prawidłowego naciągu i dostosowanie go do wymiarów zwiększających się w miarę eksploatacji pasa. Znaczenie mają też warunki zewnętrzne – temperatura, poziom wilgotności i wibracje.