Jak prawidłowo łączyć ze sobą węże techniczne?
Maszyny i urządzenia przemysłowe, a także różnego rodzaju instalacje czy pojazdy wymagają specjalnych rozwiązań pozwalających na transportowanie cieczy, gazów oraz ciał stałych. W tym celu szeroko wykorzystywane są wszelkiego typu rurociągi, a tam, gdzie konieczna będzie wysoka elastyczność, stosuje się giętkie węże przesyłowe i odciągowe. Będą one potrzebne m.in. do przesyłania czynnika hydraulicznego w układach hydrauliki siłowej, sprężonego powietrza w układach pneumatycznych, a także podawania chłodziwa i odciągania pyłów wytwarzanych przy różnych procesach technologicznych. W większości przypadków oznacza to jednak konieczność łączenia ich z pozostałymi elementami infrastruktury. Przekonajmy się, co warto wiedzieć na ten temat.
Co trzeba wiedzieć o łączeniu węży?
Łączenie węży technicznych z pozostałymi elementami maszyn, urządzeń czy instalacji wymaga zastosowania rozwiązania, które zagwarantuje niezbędną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne – np. naciski, tarcie, zginanie, a także zapewni odporność na ciśnienie rozrywające o wymaganym poziomie, uniemożliwi wydostawanie się transportowanej substancji na zewnątrz, a ponadto zablokuje dostawanie się do niej zanieczyszczeń pochodzących z otoczenia danej instalacji. W tym celu na wężach osadza się specjalne końcówki służące do podpinania do wszelkiego typu złączy. Proces ten określa się zakuwaniem węży.
Jak zakuwa się węże techniczne?
Sposób łączenia węży technicznych jest uzależniony od rozwiązań stosowanych w przypadku danego rodzaju urządzeń. Najczęściej tam, gdzie połączenia mają charakter stały korzysta się ze złącz gwintowanych w połączeniu z odpowiednimi uszczelkami. Tam, gdzie ciśnienie oraz przepływ są niewielkie, można nawet naciągać wąż na wkładaną do niego końcówkę, a następnie zacisnąć na zewnątrz ściśle przylegającą obejmę. W sytuacji, gdy węże będą często podłączane i rozłączane, najbardziej praktycznym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie tzw. szybkozłączek.